vitkuv-hradek-top
vitkuv-hradek-logo-2 vitkuv-hradek-logo-3 vitkuv-hradek-doplnek-1
Tvorba internetových stránek
na zakázku. Ceny od 800 Kč.

www.adeusweb.cz

Výškové práce, sanace, rekonstrukce.
www.komi.cz

Lisařské práce.
www.kovostropek.cz

VÍTKŮV HRÁDEK - HISTORIE

Vítkův hrádek

(1053 m), strážní hrad na vrchu Vítkův
kámen, nedaleko místa, kde se protínají staré zemské
hranice Čech, Bavorska a Rakouska, založil
Vítek z Načeradce z krumlovské větve rodu Vítkovců pravděpodobně kolem roku 1250. První dochovaná písemná zmínka z roku 1277 o hradu Vítkův hrádek připomíná i nedalekou obec Frymburk ležící na solné stezce z Neufeldenu na Dunaji přes Haslach a Svatý Tomáš do Přídolí a Českého Krumlova.


Po vymření krumlovské větve Vítkovců, v roce 1302, zdědil Vítkův hrádek Jindřich I. z Rožmberka. Roku 1394 zde byl dokonce vězněn českou šlechtou král Václav IV. V průběhu let pak patřil pánům z Walsee, opětovně Rožmberkům, i císaři Rudolfu II., české vzbouřené šlechtě, rodu Eggenbergů štýrského původu a znovu Rožmberkům. V době své největší slávy měl Vítkův hrádek čtyři věže, několik pater, padací most a sloužilo na něm 200 mužů ve zbroji. Kompaktní silueta hradu je naposledy patrná na Vischerově mapě Horního Rakouska z roku 1699.


V druhé polovině dvacátého století patřil Vítkův hrádek krátce již jen jako dávná zřícenina Klubu českých turistů. V souvislosti s vybudováním přísně střeženého hraničního pásma byl přístup do hradního areálu na dlouhou dobu znemožněn. Armáda využívala věž jako pozorovatelnu protivzdušné obrany. V roce 1990 byl Vítkův hrádek předán pod správu obce Přední Výtoň. Avšak místo zpřístupnění a turistického využití bylo nutné vyhlásit zákaz vstupu.


V roce 1998 vzniklo Občanské sdružení Vítkův hrádek, jež dostalo od obce Přední Výtoň areál zříceniny do pronájmu a stanovilo si jako cíle její stavební zajištění a kulturní obnovu. Jeho mottem se stalo: Vítkův hrádek - symbol vzájemnosti.
design stránek: www.adeusweb.cz
Megalink.cz - CZ Toplist