vitkuv-hradek-top
vitkuv-hradek-logo-2 vitkuv-hradek-logo-3 vitkuv-hradek-doplnek-1
Tvorba internetových stránek
na zakázku. Ceny od 800 Kč.

www.adeusweb.cz

Výškové práce, sanace, rekonstrukce.
www.komi.cz

Lisařské práce.
www.kovostropek.cz

VÍTKŮV HRÁDEK - POVĚST

Mnoho starobylých míst má nějakou svou legendu či
mezi místními lidmi dochovanou pověst. A má ji i

Vítkův hrádek

, romanticky působící zřícenina na Svatém
Tomáši, přesněji jeho vrcholu nad Lipnem na hranici s Rakouskem. Pověstí vztahující se k hradu Vítkův hrádek je pověst o kvílejícím a sténajícím přízraku. Nikoho nenapadá, ale jeho úpění a lkaní jsou tak srdceryvná, že jim nevydrží naslouchat ani nejotrlejší lidé, kteří Vítkův hrádek navštíví.


Zoufalé strašidlo obcházející Vítkův hrádek bývalo za svého života bohabojným a poctivým knězem, který však krutě zhřešil. Svedl mladou ženu, která u něj hledala duchovní útěchu. Byla tak krásná, že kněz ztratil hlavu a zapomněl na slib celibátu. Namísto útěchy a úlevy důvěřivé ženě poskytl chvilku chlípné rozkoše. Krutě tak uškodil jí i sobě. Žena u vědomí, že všichni muži jsou stejní, již nehledala cestu ke spáse, ale prožila zbytek života prostopášně. Když umírala, proklela původce svého pádu. Ten se snažil na poklesek zapomenout a být stále dobrým pastýřem. Avšak, protože se nekál a ze svého hříchu nevyzpovídal a litoval jej jen ve skrytu duše, kletba zabrala.


Kněz o svém opovrženíhodném skutku smlčel. A to až do své poslední hodinky. Na smrtelné posteli se sice rozhodl vyzpovídat, ale hlas se mu zadrhl v hrdle. Od té doby musí stále bloudit kolem Svatého Tomáše a zříceniny Vítkův hrádek jako strašidlo, jemuž není pomoci.
design stránek: www.adeusweb.cz
Megalink.cz - CZ Toplist